Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.
Biała herbata
Biała herbata tak naprawdę nie jest odmiennym rodzajem herbaty. Zbiera się ją dokładnie z tych samych chińskich krzewów herbacianych, co liście herbat czarnych, czy czerwonych. Herbatę białą różni jednak od jej "kuzynek" sposób zbierania, suszenia i parzenia.
Jak powstaje biała herbata? Biała herbata to wcześnie zbierane pąki liści. Są wówczas pokryte białym meszkiem, stąd nazwa finalnego produktu. Pąki białej herbaty są suszone od razu po zebraniu. Ten rodzaj herbaty jest najmniej przetworzony ze wszystkich, wobec czego oferuje więcej właściwości zdrowotnych. Posiada również delikatny smak i aromat oraz jasny kolor. W związku z tym, że zbiór białej herbaty i jej późniejsze przetwarzanie wymaga specjalnych środków (na 250 gramów herbaty potrzeba aż ok. 80 tysięcy pąków), za tą herbatę zapłacisz więcej, aniżeli za tradycyjne formy. Warto jednak sięgnąć głębiej do kieszeni, aby delektować się tym rzadkim, a bardzo pożądanym nie tylko przez walory smakowe, ale również właściwości lecznicze naparem.
Białą herbatę należy pić od 2 do 4 razy dziennie. Wprawdzie nie powoduje skutków ubocznych, ale niewłaściwe jest zastępowanie nią wody.
Biała herbata właściwości
Biała herbata jest najzdrowszą spośród wszystkich rodzajów herbat. Wykazuje przy tym wyjątkowe lecznicze i prozdrowotne właściwości. W białej herbacie występują polifenole i katechiny, które są silnymi przeciwutleniaczami. Przeciwutleniacze niszczą wolne rodniki, które z kolei mogą odpowiadać za stres oksydacyjny, szybsze starzenie się organizmu, czy rozwój komórek nowotworowych. Właściwości zdrowotne białej herbaty na tym się nie kończą. Zapobiega chorobom układu krążenia, dzięki zawartości flawonoidów, łagodzi reakcje alergiczne, przeciwdziała próchnicy, stymuluje pracę mózgu - ułatwia koncentrację i delikatnie pobudza. Biała herbata wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwgrzybicze. Wspiera w walce ze złym cholesterolem, jednocześnie zwiększając poziom dobrego cholesterolu. Pijąc regularnie białą herbatę, wzmacniasz kości. Dzięki temu, że jest bogatym źródłem witaminy C, wzmacnia odporność, łagodzi napięcia i stres. Ciekawostką niech będzie, że ekstrakty z białej herbaty wykorzystywane są do produkcji kosmetyków.
Właściwości białej herbaty docenią osoby walczące ze zbędnymi kilogramami. Regularne picie naparu chroni przed odkładaniem się tkanki tłuszczowej, a także przyspiesza jej spalanie. Racząc się białą herbatą poprawiamy pracę jelit, co pomaga osiągnąć regularność wypróżnień i jest kluczowe podczas odchudzania. Oczyszcza również organizm z toksyn. Pamiętać należy, że herbatą białą wspiera się odchudzanie, nie rozwiązuje problemów z nadwagą.
Jak parzyć białą herbatę?
Biała herbata nie przypomina czarnej herbaty, ani herbaty zielonej w smaku i wyglądzie. Różnica jest również w parzeniu. Zaleca się zaparzanie jednej łyżeczki suszu z młodych pąków na jedną filiżankę. Jeśli preferujesz napar o bardziej intensywnym smaku, dodaj odpowiednio więcej herbaty. Sam proces parzenia powinien trwać od 2 do 5 minut. Ważne jest, że z raz użytych listków można sporządzić kolejny napar. Należy pamiętać, że każdy kolejny napój z tych samych liści, będzie odpowiednio słabszy.
Biała herbata traci swoje cenne właściwości w zbyt wysokiej temperaturze. Do parzenia zazwyczaj używa się wody o temperaturze 90-80 stopni Celsjusza, należy więc odczekać kilka minut po zagotowaniu wody, aby zachować działanie. Biała herbata jest wskazana do picia zarówno dla dorosłych jak i dzieci.
Oferta białej herbaty w Roastains
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów, wprowadziliśmy do stałej oferty białą herbatę, która może stać się Twoim ulubionym napojem, oczywiście na równi z kawą ;)