Wersje językowe
Blog kategorie

Sierpień 2022 0
tania kawa, droga kawa, wykres ceny kawy, cena giełdowa kawy

Ceny kawy, kurs dolara, sytuacja polskich producentów kawy

Ten wpis jest pierwszym z serii aktualności dotyczących świata kawy. Będę w nim poruszał techniczne oraz formalne kwestie prowadzenia kawowego biznesu. Wiadomości z tych wpisów pozwolą zrozumieć Ci, skąd biorą się wahania cen kawy czy dostępności danych ziaren. Zapraszam do lektury! Przemek Tarnawski

Świat

Ostatnie dwa lata dla branży kawowej na całym świecie to bardzo trudny okres. W krajach konsumenckich (kraje importujące kawę) spowodowany jest wzrostem ceny zielonej kawy. Która jest wypadkową ceny kawy w skupach, obsługi oraz transportu.

Ukraina - pierwszy zagraniczny statek dobił do ukraińskiego portu celem załadunku zboża od czasu rozpoczęcia wojny przez rosyjskie siły wojskowe na Ukrainie. Dla inwestorów jest to przebłyskiem nadziei. 

Jak kupuje się i jak wycenia się kawę?

W przypadku arabiki i robusty, podstawą wyceny ziaren są kontrakty terminowe. Dotyczy to większości krajów na świecie, z drobnymi wyjątkami, jak np. Etiopii, gdzie to rząd dyktuje cenę eksportową ziaren, w zależności od regionu i jakości.

Premia za jakość - dyferencjał

W zależności od ceny kawy na giełdzie kształtuje się też cena ziaren arabiki segmentu specialty, farmer za kawę lepszej jakości otrzymuje wyższą premię zwaną dyferencjałem. Kontrakty zawierane są w dolarach amerykańskich, a cena w notowaniach dotyczy liczby centów za funt (0,45kg) kawy surowej.

W dokumencie dotyczącym kontraktów na kawę arabską: ICE Futures U.S.®, Inc. COFFEE "C"® RULES, opisywane są też inne przypadki dyferencjałów, czyli różnic od ceny giełdowej, jest to głównie pochodzenie i miejsce dostawy. Kawy z Brazylii posiadają ujemny dyferencjał. Można też liczyć na niższą cenę, gdy wybieramy port dostawy w Europie, a nie w USA.

Kraje producenckie

Trwają zbiory w Boliwii, Brazylii, Peru, Indonezji, Papule Nowej Gwinei, Tanzanii, a także drugi zbiór w Ugandzie (tzw. Fly crop)

W krajach producenckich (kraje, które uprawiają kawę) od dwóch rosną ceny kawy w skupach. Spowodowane jest to między innymi uzyskiwanymi znacznie mniejszymi zbiorami kawy niż w poprzednich latach. A także występującymi przymrozkami niszczącymi plony, w niektórych przypadkach nawet całe krzewy kawowca.

W Brazylii rolnicy nadrobili czerwcowe straty w tempie zbioru kawy. W czerwcu prognozy nie były pozytywne, gdyż od rozpoczęcia zbiorów do końca czerwca zebrano tylko około 14% spodziewanych plonów, lipiec został zakończony z wynikiem bliskim 70%. Jest to wynik niższy od poprzednich lat, ale daje nadzieję inwestorom na dobre plony. Organizacje zajmujące się szacowaniem zbiorów przewidują w tym roku gorszy zbiór niż w roku poprzednim. Czas pokaże, czy jest to spekulacja mająca na celu utrzymanie wysokich cen ziaren, czy prawda.

cena kawy surowej

Polska

W kraju utrzymuje się wysoki kurs walut obcych, co negatywnie wpływa na zdolność zakupową produktów importowanych. Mamy obecnie rekordowe ceny Dolara amerykańskiego i Euro. Trend wzrostowy utrzymuje się od ponad roku. W przeciągu roku możemy mówić o wzroście o 1 zł za 1 USD. Kurs dolara z 13 lipca 2022 roku przebił kurs dolara z dnia, kiedy świat obiegła informacja o wojnie na Ukrainie.

kurs dolara przy cenie kawy zielonej

Spadające momentami ceny kawy są wyrównywane w Polsce skaczącym kursem dolara. Zdolność zakupową surowej kawy za złotówki, już po przeliczeniu kursu świetnie prezentuje wykres KC.F:PLNUSD będący wykresem siły względnej.

cena kawy surowej, cena importowania kawy

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa od 75 zł
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl