Costa Rica Cascara - suszone owoce kawowca
Opis
Pełna słodyczy Costa Rica Cascara
Cascara? Co to takiego?
"Cascara" czyli po hiszpańsku "skórka" łupina, która otacza owoc. Te suszone skórki owoców kawowca podbiły serca i kubki smakowe miłośników kawy na całym świecie.
W Etiopii, Boliwii i Jemenie napar z łupin wiśni kawowca pije się od wieków. Cascara jest popularnym napojem w większości krajów, w których uprawiana jest kawa. Poza tradycyjnym zastosowaniem, cascara jest zwykle uważana za "produkt uboczny" podczas procesu obróbki kawy.
Zaparzona cascara zawiera mniej kofeiny niż kawa, dlatego jest świetną alternatywą dla osób podatnych na jej działanie, kobiet w ciąży, karmiących piersią i po prostu – fanów nowych smaków!
Aromat i smak cascary
Costa Rica Cascara nie zawiera żadnych dodatków i sztucznych aromatów. Dzięki jej wyjątkowej jakości, możesz wyczuć aromat i smak słodkich jabłek, jagód i czereśni. Te nuty smakowe to właśnie jest profil sensoryczny, czyli naturalny smak cascary.
Charakter cascary
Costa Rica Cascara ma owocowy i słodki charakter. Dzięki obróbce naturalnej, dość rzadko spotykanej w pozyskiwaniu cascary, zaskoczy Cię krągłością i długim, czereśniowym posmakiem.















Jak zaparzyć cascarę?
Dzielimy się z Tobą naszym przepisem, ale pamiętaj proszę, że jest to wyjściowy przepis, który zawsze możesz modyfikować tak, aby cascara smakowała Ci jeszcze bardziej.
Zaproponujemy Ci proporcje i sposób parzenia, który możesz odtworzyć w dowolnym naczyniu typu dzbanek, a nawet słoik lub Largo od Hario i Aeropress!
Jeżeli jeszcze nie posiadasz swojego Largo i AeroPressa, to możesz je kupić, na pewno nie pożałujesz!
Są też dostępne u nas:
Wykorzystaj 12 g cascary
Parz cascarę przez 8 minut
Wykorzystaj 300 ml wody
Użyj wody do parzenia o temperaturze 100°C
Przygotuj dowolne naczynie typu: dzbanek. Może to też być AeroPress lub Largo! Zagrzej wodę w czajniku, odmierz cascarę oraz rozgrzej gorącą wodę naczynie, w którym będziesz zaparzać i przygotuj coś do przemieszania naparu.
Masz wszystko? No to ruszamy. Wsyp 12 g cascary do AeroPressa, Largo lub dowolnego naczynia np. do dzbanka. Zalej całość wodą do 300 ml i odczekaj 8 minut.
Podczas parzenia cascary zamieszaj ją od 4 do 5 razy.
Jeśli minęło już 8 minut wystarczy, że szybko przeciśniesz kawę przez AeroPress, przelejesz z Largo lub innego naczynia, którego używasz przez sitko.
Jak zaszaleć z cascarą na wiele innych sposobów?
Poznaj inne, intrygujące oblicza cascary w trzech, ciekawych wariacjach, kliknij w ten link
Wiesz ile cascary zaparzysz z jednej paczki?
60g - 1,5 litra cascary
Tylko na spróbowanie!
250g - 6,2 litra cascary
Chcę dobrze przetestować!
500g - 12,5 litra cascary
Wypiję sam!
1kg - 25 litrów cascary
Podzielę się z przyjaciółmi
Dlaczego Palarnia to najlepsze źródło kawy i cascary?
Roastains jest niedużą palarnią kawy. To właśnie w małych jest siła! Nasze zielone ziarna kawy ściągamy bezpośrednio do palarni, aby codziennie wypalać świeżą kawę – to gwarancja jakości specialty. Najważniejsze są dla nas arabiki, które znajdziesz w naszym sklepie. Wiemy o nich wszystko – skąd pochodzą, kto je uprawia, z jakich dokładnie są odmian botanicznych kawowca.
Możesz napić się naszej kawy w wielu uznanych kawiarniach w całej Polsce, z czego jesteśmy wyjątkowo dumni, jako palarnia segmentu specialty.
Informacje o cascarze
Fakty
- Origin: Alajuela, Central Valley, Costa Rica
- Producent: Alberto Guardia
- Plantacja: Hacienda Sonora
- Wysokość: 1300 m n.p.m
- Gatunek: Coffea Arabica
- Odmiana botaniczna: Caturra
- Metoda obróbki: sucha (natural)
- Zbiór: 2022
- Jakość: cascara jest uzyskana z mikrolotów specialty

Poznaj region Alajuela
Alajuela znajduje się w północno-środkowej części Kostaryki i słynie ze stromych zboczy o wysokości od 100 do 2600 metrów. Większość kawy jest uprawiana i zbierana na wysokości od 1200 do 1600 metrów. Kawa z tego regionu znana jest ze swojego jabłkowego i morelowego smaku. Caturra i Catuai to główne gatunki, które są tam uprawiane.

Poznaj plantację Hacienda Sonora
Hacienda Sonora jest częścią sceny specialty od samego jej początku. Zawsze prowadzi w innowacjach, dzięki różnym metodom przetwarzania i odmianom roślin. Plantacja należy do rodziny Alberto od ponad wieku. W latach 70’, kiedy Alberto przejął farmę, obsadził większość ziemi kawą, która już wkrótce, stała się źródłem dochodu całej rodziny. W 1999 roku, podczas historycznie niskich cen kawy, Alberto zainwestował w młyn, aby ulepszyć jakość zielonego ziarna. Właśnie dzięki tej decyzji Hacienda Sonora stała się pionierską plantacją, wśród tych, które używały innych technik obróbki, takich jak honey i natural. W 2011 roku do zarządzania plantacją dołączył syn Alberto – Diego.
Obecnie Sonora ma ponad 20 różnych odmian roślin na 80 hektarach ziemi (+ 20 hektarów rezerwatu leśnego) i jest znana jako przyjazne miejsce dla miłośników kawy.

Jak powstaje cascara?
Cascara najczęściej powstaje podczas mytej obróbki kawowych wiśni, a konkretnie na samym początku tego procesu. Depulping to wstęp do dalszej obróbki, polega on na zerwaniu za pomocą szczotek systemu myjącego skórki wraz z częścią miąższu z zielonych ziaren kawy. Zerwana z wiśni łupina dosycha na słońcu. Podobnie jak kawę, cascarę z obróbki mytej będzie charakteryzować czysty smak, wyższa kwasowość i niższa słodycz.
Wyjątek na kawowym rynku stanowi cascara z obróbki naturalnej, jest dość rzadko spotykana. Tuż po zerwaniu wiśni z krzewów kawowców, owoce trafiają na łoża lub betonowy plac, na których suszą się w promieniach słońca. Po około 10-28 dniach kawowe wiśnie są wystarczająco wysuszone. To właśnie moment na mechaniczne oderwanie skórki wraz z miąższem od zielonego ziarna, czyli huling. Właśnie tak powstała nasza cascara!

Dane techniczne
Kontynent | Afryka |
Metoda parzenia | Alternatywne metody parzenia (drip, aeropress) |
Obróbka | Natural (dry - sucha) |
Kwasowość | Wysoka / Owocowy charakter |