Kolumbia Flying Buddy - kawa do ekspresów, specialty, 100% Arabica

Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 48 godzin
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 45,00 zł 45.00
Cena netto: 36,59 zł
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
* - Pole wymagane
Ocena: 3.5
Producent: Roastains
Kod produktu: RSTNS2-ESPRESSO-Colombia-FlyingBuddy
Pin It

Opis

Kolumbijska mocna kawa ekspresów ciśnieniowych i kawiarek

 

Data palenia

 • Kiedyś podawaliśmy datę palenia, obecnie nasze kawy schodzą z półek tak szybko, że nie nadążamy z aktualizacją, wysyłamy kawy palone maksymalnie 7 dni temu.

W tej kawie możesz wyczuć

 • Czekoladę, migdały, żółte śliwki Renkloda

Opis

Kolumbijska kawa do ekspresów i kawiarek

Colombia Flying Buddy to niezwykła kawa o dużych ziarnach (Supremo) i delikatnej, cytrynowej kwasowości, którą wyrównuje kompleksowa słodycz. W filiżance znajdziesz aromat kakao i smak orzechów, dzięki temu będziesz mógł cieszyć się zarówno naturalnie słodkim espresso, jak i przyjemną, mleczną kawą. Poznaj bliżej Flying Buddy, dowiedz się z naszego tekstu, co to jest EP, SHB/SHG oraz czym jest Excelso i Supremo.

     Hernan Prieto Soto i Eugenio Prieto Soto są braćmi, którzy prowadzą plantację przekazywaną w rodzinie z pokolenia na pokolenie. Bracia mieszkają na obrzeżach Ciudad Bolivar. Miasto w 80% to tereny górzyste, a jego 72% jest uważane za obszar wiejski. Plantacja Villa Clabalina jest położona na wysokości 1500-1800 m n.p.m., została obsadzona caturrą oraz kolumbijskimi odmianami kawowca ponad pięćdziesiąt lat temu. Bracia Prieto Soto są częścią Coffee Growers Association — grupy rolników zajmujących się produkcją wysokiej jakości kawy w sposób zrównoważony dla środowiska naturalnego.

     Zbiory odbywają się między październikiem a grudniem. Zebrane owoce zostają poddane obróbce mokrej. Pierwszym krokiem podczas tej obróbki jest oddzielenie skórki i miąższu wiśni od najcenniejszego produktu w tym całym zamieszaniu- kawowego ziarna. W procesie oddzielania miąższu pomocny jest depulper wraz z infrastrukturą do obróbki- droga maszyna, na którą nie każda farma, a nawet stacja obróbki może sobie pozwolić. Depulper oddziela bębnem z otworami część od skórki i części miąższu z ziarnem. Tak obrobiony surowiec trafia do zbiornika napełnionego wodą, w którym odbędzie się proces fermentacji. Po 24h ziarna zostają spuszczone do kanału, w którym myje się je z resztek miąższu przy użyciu narzędzi przypominających motyki, oczyszczona kawa trafia na patio, na których suszy się w słońcu. 

Kawa z Kolumbii espresso i latteNasiona otacza teraz jedynie błona (ang. silver skin) i grubsza skóra zwana pergaminem (ang. parchment). Pergamin pełni niezwykle istotną funkcję podczas suszenia - zwalnia, dzięki czemu stabilizuje proces utraty wilgoci, co wpływa pozytywnie na możliwość przechowywania. Ziarna suszy się 20 dni, w tym czasie są regularnie przebierane, mieszane oraz przerzucane. Po uzyskaniu około 12,5% wilgotności pergaminu, surowiec jest zbierany z patio, pakowany do dużych worków, w których pozostawia się go do stabilizacji wilgotności na nawet 3 miesiące, cały czas w pergaminie - taki proces nazywa się reposo. 

     Ostatnim krokiem jest transport ziarna, które osiągnęło wilgotność na poziomie 11,5-12% do młyna, w którym usuwa się parchment, pakuje w worki i wysyła w kontenerze statkiem.

Wysokość upraw jako kryterium oceny Flying Buddy

     Wysokość upraw kawowca ma istotny wpływ na finalny smak, który znajdziesz w swojej filiżance. Im wyżej rosną krzewy, tym większy wysiłek muszą włożyć w swój rozwój. Wbrew pozorom, trochę tak jak w naszym życiu — łatwiej nie równa się lepiej. „Stres” dla roślin wzrastających na wyższych wysokościach sprawia, że krzew musi wytworzyć dłuższe korzenie, sięgające w głąb ziemi. Dlaczego? Im głębiej żyznych ziem wulkanicznych, tym więcej cennych soli mineralnych będzie mogła pobrać. Więcej o kryteriach oceny ziarna, poprzez wysokość zbiorów dowiesz się w tekście na naszym blogu

     SHG (Strictly High Grown — wyłącznie wysoko rosnąca) lub SHB (Strictly Hard Bean — wyłącznie twarde ziarna) - obydwa określenia są równoważne. Określa się nimi kawy rosnące powyżej 1500 m n.p.m. Dzięki takim warunkom drzewa kawowca dojrzewają powoli, dają ziarna wysokiej jakości, które cechują się przejrzystymi walorami smakowymi. Colombia Flying Buddy jest uprawiana na wysokości 1500-1800 m n.p.m.

Kawa Kolumbia silna kawaColombia Supremo, Excelso - co to właściwie oznacza?

     Są to oznaczenia średniego rozmiaru ziaren w danej partii kawy surowej. Wraz z rozwojem handlu kawą, na każdym kontynencie kształtowały się niezależnie i dlatego, dziś mamy różne określenia rozmiaru kawy, które określa się za pomocą liter. 

     Każdy rozmiar ma odpowiednią liczbę oraz ilość cali. Do opisania rozmiaru używa się sit z różnymi średnicami otworów. Oznaczenie cyfrowe to średnica otworów w sicie określona przez 1/64 cala i mnożnik. Czyli kawa 14/16 to kawa, w której powinny znajdować się ziarna od 14/64 cala (5,55 mm) do 16/64 (6,35mm) cala. 

Screen

Milimetry

Cale

Opis

W Ameryce centralnej

W Kolumbii

W Afryce i Indiach

20

7,94 mm

20/64"

Bardzo duże

 

 

E

19

7,54 mm 

19/64"

Duże 

 

Supremo

AA

18 

7,14 mm 

18/64"

Duże 

Superior

Excelso

AA

Colombia Flying Buddy to supremo! Na naszym blogu, przeczytasz tekst, który przygotowaliśmy dla Ciebie o screenowaniu kawy. 

Kontrola jakości kawy. EP (European Preparation - przygotowanie na europę). Oznaczenie to świadczy o dodatkowej kontroli jakości kaw, które są wysyłane na nasz kontynent. Kawę przebiera się ręcznie w celu usunięcia wszelkich defektów.Kawa Kolumbia silna kawa

Sposób parzenia kawy

 • W ekspresie kolbowym
  • Doza: 17,5 gramów
  • Czas parzenia: 26 sekund
  • Uzysk: 37-38 ml
 • W kawiarce:
  • Stosujemy ten przepis
  • Mielenie: W Comandante C40: 9-10 clicków
 • W ekspresie automatycznym:
  • Jak najdrobniejsze mielenie
  • Kawa ma się parzyć około 26-27 sekund
  • Uzyskany napar powinien mieć od 33 do 44 mililitrów

Gwarancja świeżości

 • Zawsze świeża kawa
  • Podajemy datę palenia i datę przydatności do spożycia
  • Każde opakowanie kawy posiada specjalny wentyl, który uniemożliwia dostanie się tlenu z powietrza do ziaren, a umożliwia usuwanie z niego dwutlenku węgla
  • Nasze wszystkie kawy są pakowane w szczelne opakowania od razu po paleniu z wykorzystaniem profesjonalnej zgrzewarki

Gwarancja jakości

 • Kawa zawsze najwyższej jakości
  • Kawy, które wypalamy to zawsze surowiec oceniony przez co najmniej jednego Q-gradera na minimum 80 punktów, czyli jest to kawa z segmentu specialty
  • Każda partia kawy jest szczegółowo sprawdzana w cuppingu z użyciem dwóch rodzajów wody, nisko i wysoko zmineralizowanej
  • Oraz w metodzie, do której jest przeznaczona - kawy do espresso są testowane w profesjonalnym kolbowym ekspresie ciśnieniowym a kawy do alternatyw są zaparzane w Hario V60 z wykorzystaniem dwóch rodzajów wody, nisko i wysoko zmineralizowanej

Informacje o Kolumbii

Mapa kolumbii kawa kolumbijska

Republika Kolumbii leży nad Oceanem Spokojnym oraz posiada dostęp do Morza Karaibskiego, które łączy się z Oceanem Atlantyckim, więc fizycznie jest to jedyny kraj w Ameryce Południowej posiadający dostęp do obu oceanów. Państwo leży w północno-zachodniej części Ameryki Południowej, i zajmuje ponad 1,1 mln km2.

W Kolumbii za zakupy zapłacimy pesos kolumbijskimi, potrzeba ich mieć aż 1000, aby kupić naszą jedną złotówkę, a ze względu na historię kolonialną, językiem urzędowym jest hiszpański.

Kolumbia graniczy z Brazylią, Peru, Ekwadorem, Wenezuelą i Panamą, która od 1903 roku nie jest już częścią tego państwa. 

Kolumbia została odkryta przez hiszpańskiego marynarza Alonso de Hojeda w 1499 roku, co w 1525 roku ściągnęło na te tereny falę konkwistadorów. Następnie Kolumbia wchodziła w skład wicekrólestwa Peru, później wicekrólestwa Nowej Granady. Indianie nie dawali za wygraną i w wyniku wielu walk, min w 1810 i 1819 powstało terytorium Wielkiej Kolumbii, składającej się z obecnej Wenezueli i Kolumbii, poźniej poszerzona została o tereny dzisiejszego Ekwadoru i Panamy.

Kolumbia cały czas miała zatargi z sąsiadami oraz z USA, które wielokrotnie próbowało mieć wpływ na politykę państwa. Nie brakowało też wewnętrznych konfliktów, wywoływanych głównie biedą, co skutkowało powstawaniem partyzanckich bojówek jak FARC czy ELN. W latach 80 powstały słynne kartele narkotykowe z Cali i Medelin, które zajmowały się głównie nielegalnym eksportem kokainy do USA. Rząd walczył z kartelami korzystając z pomocy USA, w wyniku tych działań zginęło ponad 30000 osób. A Kolumbia znana jest do dzisiaj jako jeden z najbardziej niebezpiecznych krajów świata. Nic dziwnego, władze państwa zdołały podpisać pokojową umowę o rozbrojeniu i likwidacji FARC dopiero w 2016 roku.

Kolumbia składa się z 33 departamentów, każdy z nich składa się z gmin, a gminy z corregimientos, czyli mikro obszarów, za które za czasów kolonialnych odpowiadał jeden urzędnik.

Kolumbia wydobywa szmaragdy oraz ropę naftową oraz uprawia kawę, której jest 3. największym producentem na świecie. Kawa rośnie niemal na całej zachodniej części kraju. Najbardziej rozpoznawalne regiony to Huila, Narino, Tolima i Antioquia.

Fakty

 • Origin: Los Monos, Ciudad Bolívar, Antioquia, Colombia
 • Farma: Finca Villa Clabelina
 • Producent: Hernan Prieto Soto & Eugenio Prieto Soto
 • Wysokość: 1510 - 1800 m n.p.m.
 • Odmiana botaniczna: Castillo, Caturra, Colombia
 • Metoda obróbki: mokra (washed), fermentacja 24h (ziarna po depulperze), suszona na słońcu na patio
 • Zbiór: 11.2020
 • Jakość: bardzo dobra (84 punktów w cuppingu)
 • Pakowanie: Worki 70kg

Kolor wypału - profil palenia

Cezve
Filter
Espresso
Mleczne
Italiano
French
Ultra jasny - ultra light roast
Jasny do alternatyw - light roast
Jasne espresso - medium-light
Espresso - medium roast
Średnio-ciemny - medium-dark
Ciemny - dark roast
 • Kolor wypału jest orientacyjny i ma służyć jako pomoc w wyborze kawy. Każdy z nas posiada inaczej skalibrowany wyświetlacz w komputerze czy telefonie, dlatego zastrzegamy sobie prawo do różnic w kolorze wskazanym tutaj a kolorem kawy w paczce.

Tę kawę polecamy parzyć w

 • Ekspresie ciśnieniowym kolbowym
 • Kawiarce

Właściwości

 
Atrybut
Intensywność
 
Aromat
 
 
4/5
 
Kwasowość
 
 
2/5
 
Goryczka
 
 
1/5
 
Moc (wyrazistość)
 
 
5/5
 
Słodycz
 
 
4/5
 
Cielistość (body)
 
 
5/5

Dane techniczne

Kontynent Ameryka
Metoda parzenia Profesjonalny ekspres kolbowy (espresso machine)
Obróbka Washed (wet - mokra)
Kwasowość Niska / niekwaśna

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:
Taniej w zestawie!
 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl